Fixace přírodních barev

V poslední době často narážím na dotazy ohledně vymývání barvy. Buď vám i po několikerém mytí stále teče z vlasů barevná voda, barva rychle šisuje, anebo bezprostředně po nabarvení pouští na ruce, když si saháte do vlasů.

Příčin může být několik, ale řešení je vždy jednoduché.

Nejdříve ale obecně k tomu, proč se henna (a přírodní barvy obecně), někdy rychle vymývá.

Za prvé nevhodný šampon, před i po barvení.
Jestliže totiž používáte běžné drogeriové šampony, barva se nemůže na vlasy dostatečně navázat, a tedy nedrží. To způsobují hlavně silikony, ale i jiná uhlazovadla. Po barvení zase běžné šampony zbytečně silně odmašťují, a tím vymývání urychlují.

Za druhé nekvalitní barva. Už jste si určitě všimli, že přírodní barvy na vlasy se dají pořídit v nejrůznější  kvalitě. A pokud koupíte něco v drogerce nebo naopak na nějakém obskurním etnoshopu, můžete splakat nad výdělkem. V případě barev na vlasy jsem jednoznačně zastáncem těch certifikovaných, koho zajímá proč tak se to může dočíst zde a také zde.

Za třetí nevhodné přídavky do barvy. Cokoli mastného snižuje přilnavost barvy k vlasu.

Za čtvrté některé typy barev jsou k vymývání náchylnější. Jsou to intenzivně červené a tmavé odstíny, s větším obsahem indiga.

Za páté na některých vlasech barva drží hůř. Jsou to ty sušší, hrubší a zejména poškozené chemickým barvením a zesvětlováním.

Co tedy s tím:

Důležité je uvědomit si dvě základní skutečnosti. Zatímco oleje před barvením přilnutí barvy k vlasu brání, po nabarvení ji naopak ve vlasech fixují.

Z toho vyplývá - před a během barvení se vyhnout všemu mastnému a následně zafixovat.

Před barvením doporučuji použít šampon na objem nebo dětský, které obsahují nejméně uhlazujících látek, byť přírodních, případně žádné. A uplně nejlepší je samozřejmě použít náš unikátní šampon Před barevením, který jsem vymyslela speciálně pro tento účel - přípravu vlasů na přírodní barvu, jelikož při profesionálním barvení si nemůžeme dovolit nic zanedbat. Nyní je už k dostání u nás na e-shopu. Dvě až tři mytí před barvením je také lepší se obejít bez kondicionéru.

Šampon po nabarvení už můžete používat podle typu vlasů.Všechny pěnivé složky používané v přírodní kosmetice jsou šetrnější než ty v běžných šamponech, a tedy tolik nevymývají. A když už si dáváte tolik práce s přírodní barvou, je škoda si pak ničit vlasy nějakou "solvinou" z drogerie.

Fixovat tedy můžete buď hned po nabarvení a důkladném umytí vlasů i pokožky hlavy tak, že na mokré vlasy nanesete kondicionér, promnete a důkladně opláchnete. To je taková rychlejší, ale méně účinná varianta. Máte hotovo vše v jednom kroku, a kdo s vymýváním žádné velké problémy nemá, tak mu to bude stačit. Hned po barvení to také doporučuji tomu, kdo si hodně sahá do vlasů a barví mu to zpočátku prsty.

Nebo zafixovat důkladně: před prvním mytím, které následuje po barvení, a barva už je zoxidovaná na požadovaný odstín, se na celé suché vlasy nanese výživný kondicionér, nebo klidně lehké tělové mléko, a nechá se cca 20 min. Pak se běžným způsobem umyje šamponem, stačí normálně 2x.
A je to.

Důležité je ale použít čistě přírodní kondicionér, jelikož se nanáší na celé vlasy včetně odrostu, a silikony z běžných produktů na pokožku rozhodně nepatří. Jak je to s jejich fixační schopností nevím, nezkoušela jsem a nebudu.

Použít se samozřejmě dá i olej, ale samotný ho v oblibě příliš nemám, protože po použití čistého oleje musíte mýt vlasy vícekrát za sebou a tím se celý efekt jaksi ztrácí. Když olej, tak rozředěný - nějakým lehkým tělovým krémem, jogurtem, gelem ze lněného semínka, nebo jinou nemastnou složkou v poměru cca 1:1 a s kapičkou šamponu. Kdo nerad experimentuje, doporučuji namíchat s Aloe vera gelem, který zároveň silně hydratuje. A smývání (tedy oleje, ne barvy...) bude mnohem jedodušší.

Jak vidíte, fixace není nic složitého. Zvládnete ji i s tím, co máte běžně doma a ta trocha práce navíc se určitě vyplatí.

 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde:  posílejte mi informace

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.